Český ráj

Velice oblíbená a hojně navštěvovaná oblast výletníky i turisty. Na naší trase nejsou jen vyhledávané a všeobecně známé cíle, ale i kouty, kam zabloudí nejeden turistický labužník. Na své si příjdou cyklisté, houbaři, rybáři i plavci.

Český Ráj začíná pouhých 50 km od Prahy, Naleznete zde romantické prostředí s rozmanitými přírodními i historickými krásami, jakými jsou proslulé skalní zákoutí, hrady, zámky a další lidové památky.

 

Představujeme Vám několik památek a měst, které se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Český ráj. 

 
 
Hrad Kost

Hrad Kost

Gotický hrad, jehož zajímavostí je například věž s lichoběžníkovým půdorysem, který sloužil pro ochranu před salvami a děly obléhatelů. Uvnitř hradu můžete naleznout také černou kuchyni. Po prohlídce doporučujeme procházku v přilehlém údolí Plakánek.

Vzdálenost: 7 km

Drábské světničky

Zbytky sklaního hradu vytesaného ve skále na pískovcové hraně. Skalní hrad je volně dostupný, k jeho prohlídce se používají strmé schody a žebříky z drábských světniček můžete po hřebeni pokračovat na blízkou zřiceninu hradu Valečov. 

Vzdálenost: 6 km

Drábské světničky
Pivovar Svijany

Pivovar Svijany

Regionální produkt Českého ráje a velmi oblíbené české pivo. Možnost prohlídky pivovaru, nutnost objednání min. 1. týden předem. U pivovaru se nachází také prodejna, kde si můžete zakoupit suvenýry.

Vzdálenost: 4 km

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá skála z větší části funguje jako hotel. Můžete si však prohlédnout nádvoří, velkou věž a okolí zámku, kde se natáčeli útržky z filmu Bajaja.

Vzdálenost: 13 km

Zámek Hrubá Skála
Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn

Německy Waldenstein, v českém překladu lesní kámen. Malý hrádek s kapličkou, v které naleznete obraz světce, který je možná jedinou existující podobiznou Karla Hynka Máchy. Z hradu vede turistická cesta po hřebeni s vyhlídkami na skalní město Hruboskalsko, po které dojdete na zámek Hrubá skála. 

Vzdálenost: 8 km 

Město Turnov

Turnov neboli "Srdce českého ráje" je opravené město s hezkým náměstím, kasek najdete také muzeum Českého ráje s rozsáhlou expozicí horolezectví. Procházku doporučujeme z centrálního parkoviště do nedalekých Dolánek, z cesty je hezky vidět zámek Hrubý Rohozec a dojdete ke skanzenu Dlaskův statek. Dále můžete pokračovat až do města Malá Skála po cyklostezce. 

Vzdálenost: 8 km

Město Turnov
Město Mnichovo Hradiště

Město Mnichovo Hradiště

Je první zastávkou na cestě z penzionu do Mladé Boleslavi. Ve městě naleznete zámek, ve kterém se také nachází muzeum. 

Vzdálenost: 9 km

Město Mladá Boleslav

Muzeum Škoda auto, Letecké muzeum, hrad Mladá Boleslav, venkovní koupaliště

Vzdálenost: 23 km

Město Mladá Boleslav
Město Liberec

Město Liberec

Zábavní Centrum Babylon, Dinopark, IQ park, Městský bazén Liberec, Zoo Liberec, Botanická zahrada Liberec

Vzdálenost: 32 km

Město Jičín

Hezké náměstí, venkovní koupaliště, městský bazén a festival Jičín město pohádky

Vzdálenost: 25 km

Město Jičín